Bizi Takip Edin
instagram
google
youtube
twitter
facebook
Akzo Nobel Kemipol A.Ş.

      Kuruluşumuz, 1982 yılında, Kemipol A.Ş adıyla sanayi boyaları dalında faaliyet göstermek amacıyla kurulmuştur. 1985 yılından itibaren Oto Yan ve Ev Aletleri Sanayi, 1986’ dan sonra da Oto Montaj ve 1988 yılından itibaren de Oto Tamir Sanayi alanlarında faaliyet göstermeye başlamıştır. Akripol 2K Oto Tamir Sistemi’nin doğuşuyla beraber tamir boyalarının dağıtım ve pazarlanması için 1988 yılında Kempa kurulmuştur. Kemipol, 1986 yılında Tofaş’ a, 1987’de de Oyak Renault ve Otosan firmalarına orijinal oto boyası ikmal etmeye başlamıştır. Bu alanlardaki üstün başarısı, dünyada lider konumdaki çok uluslu boya üreticilerinden Akzo’nun dikkatini çekmiştir. Kemipol’ ün 1990 yılında Akzo grubuna katılması ile % 51’i Akzo’ya, % 49’u da Altan ailesine ait olan bir ortaklık kurulmuştur. 1992 yılında Akzo Kemipol, dünyanın önde gelen Japon boya üreticisi Kansai Paint ile deniz konteyner boyaları ve orjinal oto boyaları alanlarında teknolojik iş birliğine gitmiştir. Akzo’nun 1994’de

 İsveç kökenli kimya şirketler topluluğu Casco Nobel’i bünyesine katmasıyla grubun ismi Akzo Nobel olarak değişmiş ve dünyanın en büyük boya üreticisi durumuna gelmiştir. 1997 yılında, KCC (Korean Chemicals Company) ile bir lisans anlaşması yapılmıştır.

   Yabancı sermaye ortaklığından sonra ismi önce Akzo Kemipol, daha sonra da Akzo Nobel Kemipol olarak değişen şirket, 

faaliyetlerini halen İzmir Kemalpaşa yakınlarında bulunan, yaklaşık 67.000 m2 alan üzerine kurulu, yılda 45.000 ton üretim kapasitesine sahip, modern tesislerinde sürdürmektedir.

  Operasyonel açıdan daha etkin ve verimli olabilmek amacıyla  Akzo Nobel Kemipol A.Ş çatısı altında yürütülen Genel Sanayi ve Otomotiv Sanayii alanlarındaki faaliyetler 8 Ocak 2007'den itibaren Akzo Nobel Endüstri ve Otomobil Boyaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. adıyla sürdürülmeye başlanmıştır.  Oto Tamir Boyaları, Ahşap Boyaları ve Bobin Boyaları birimleri ise faaliyetlerini Akzo Nobel Kemipol Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. çatısı altında sürdürmeye devam etmektedir.

 

Kalite belgeleri için 

maviweb